Wrzesień w ogrodzie - jakie prace?

Wrzesień w ogrodzie - jakie prace?

Wrzesień to dla ogrodników bardzo pracowity miesiąc. Od tego, ile czasu poświęcimy naszemu ogrodowi we wrześniu, w dużej mierze będzie zależały jego wygląd i kondycja w kolejnym roku.

Oto prace, które powinniśmy przeprowadzić we wrześniu:

  • pielęgnacja późno kwitnących kwiatów - astrów (ich pielęgnacja nie jest trudna, wystarczy utrzymywać wilgotne podłoże i reagować na porażenie mączniakiem), wrzosów (o nich obszerniej w oddzielnym artykule),
  • przygotowanie roślin uprawianych w pojemnikach do zimowania (zakończenie nawożenia, przeniesienie do pomieszczeń przed przymrozkami),
  • założenie nowego trawnika (z siewu lub rolki) lub jego renowacja,
  • posadzenie roślin cebulowych i bulwiastych, kwitnących wiosną,
  • posadzenie ozdobnych krzewów zawsze zielonych (np. trzmieliny, laurowiśnie, cisy, jałowce, żywotniki). Podłoże powinno być głęboko przekopane, bogate w składniki pokarmowe. Po posadzeniu rośliny powinniśmy dobrze podlać, a glebę wyściółkować.
  • jeśli mamy staw: przygotowanie roślin wodnych do zimowania (na sadzenie nowych jest już za późno, ale w pierwszej połowie miesiąca możemy jeszcze sadzić i dzielić rozrośnięte rośliny strefy bagiennej), przeniesienie wrażliwych na chłód do akwarium. Warto nad lustrem wody rozwinąć siatkę o średnicy oczek 1-1,5 cm - ochroni ona staw przed liśćmi spadającymi z drzew.
  • przekopanie gleby w warzywniku (oczywiście po zbiorze warzyw). Należy pozostawić ją na zimę w tzw. ostrej skibie. Pod wpływem mrozu poprawi się jej struktura, a co za tym idzie i jakość (szczególnie ciężkich gleb), stanie się także bardziej przepuszczalna. Zimą, podczas mrozów, zginą te szkodniki, które w czasie przekopywania zostały wydobyte na powierzchnię.
  • posianie zielonych nawozów (rośliny ozime), które przekopiemy wiosną. Na glebach lekkich siejemy żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, na zwięzłych - rzepak.
  • na pryzmę kompostową stale dokładamy odpadki organiczne z gospodarstwa domowego i resztki roślinne z ogrodu. Możemy wybierać gotowy kompost od spodu z pryzmy (zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu roku dodawaliśmy szczepionkę bakteryjną przyspieszającą rozkład masy organicznej). Oczywiście pilnujemy, by pryzma pozostawała wilgotna.

Pozostałe porady na wrzesień