Grudzień w ogrodzie: jakie prace?

Grudzień w ogrodzie: jakie prace?

Krótszy dzień, niższe temperatury, zamarznięty grunt, a myśli zajęte przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Ogród schodzi na plan dalszy tym bardziej, że większość prac ogrodowych powinna być zakończona, a rośliny przygotowane do zimy. Jeśli jednak w grudniu mamy ochotę nadal w ogrodzie pracować, na pewno parę zajęć się znajdzie.

W grudniu przede wszystkim zaglądamy, oglądamy i doglądamy.

Zaglądamy do przechowywanych owoców. Te mające ślady gnicia - wyrzucamy. Te najbardziej dojrzałe - zabieramy do spożycia. Pomieszczenie wietrzymy i sprawdzamy panujące w nim warunki - temperatura powinna być minimalnie wyższa niż 0°C, a wilgotność powietrza duża, najlepiej 90%.

Kontrolujemy stan drzewek w sadzie (robimy to przez całą zimę) – pod kątem zniszczeń i odarć dokonanych przez zwierzęta oraz podłużnych pęknięć kory. Uszkodzone miejsca smarujemy maścią ogrodniczą. Aby zapobiec pękaniu kory i powstawaniu ran zgorzelinowych, już pod koniec grudnia możemy wykonać bielenie pni drzew owocowych. Zabezpieczamy korę drzew przed obgryzaniem przez gryzonie i zające – np. nakładając osłonki sadownicze. Sprawdzamy czy wykonane w listopadzie zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem nie zostały uszkodzone. Jeżeli kopczyki usypane wokół pni drzew i krzewów zostały rozmyte, formujemy je ponownie.

Pobieramy z roślin sadowniczych zrazy do szczepienia - po pierwszych silniejszych przymrozkach, a przed nastaniem dużego mrozu. Zebrane zrazy, po związaniu w pęczki, układamy w dołku z piaskiem, a następnie je przysypujemy. Wilgotny piasek - w przeciwieństwie do ziemi próchnicznej - nie sprzyja rozwojowi pleśni. Jeżeli zrazy zamierzamy przetrzymać dłużej, miejsce zakopania obficie posypujemy śniegiem i trocinami. Wówczas niska temperatura utrzyma się nawet do końca kwietnia.

W grudniu przygotowujemy się do cięcia drzew owocowych – rozpoczniemy je wprawdzie dopiero za miesiąc, ale warto już teraz sprawdzić w jakim stanie jest nasz sprzęt.

W ogrodzie ozdobnym sprawdzamy zimowe okrycia bylin i krzewów. Jeśli są uszkodzone i/lub niewystarczające – uzupełniamy. Korony drzew i krzewów iglastych warto obwiązać sznurkiem - w ten sposób zabezpieczymy konary i gałęzie przed złamaniem pod ciężarem śniegu. Rabaty, na których posadziliśmy rośliny cebulowe (narcyz, tulipan) warto wyściółkować słomą, gałązkami drzew iglastych lub korą sosnową.

W piwnicy sprawdzamy stan przechowywanych cebul, bulw i kłączy. Usuwamy te, które są uszkodzone przez szkodniki lub maja objawy chorobowe.

Przygotowujemy się do dokarmiania ptaków.

Trawnikowi w grudniu należy się odpoczynek. Nie wykonujemy żadnych prac pielęgnacyjnych. Po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku - pod udeptanym, zmrożonym śniegiem łatwo o brunatne plamy zgniłej trawy.

Po zakończeniu prac porządkowych dokładnie czyścimy i konserwujemy narzędzia ogrodnicze.

Pozostałe porady na grudzień