Jemioła pospolita - roślina półpasożytnicza i ozdobna

Jemioła pospolita - roślina półpasożytnicza i ozdobna

Jemioła pospolita (Viscum album) jest rośliną o charakterystycznym kulistym pokroju, wytwarzającą zielone pędy i zimozielone, skórzaste liście. Jej kuliste kłęby można zauważyć wśród gałęzi drzew jesienią i zimą, gdy drzewa są pozbawione liści. Późną jesienią dojrzewają białe owoce jemioły, stanowiące pożywienie dla ptaków, głównie jemiołuszek i drozdów. Wyjadając owoce, ptaki przyczyniają się do rozprzestrzeniania się nasion. Lepki miąższ zawarty w owocach, z kolei umożliwia nasionom przyklejanie się do gałęzi drzew.

Jemioła pospolita to roślina pod wieloma względami nietypowa.

Po pierwsze: w odróżnieniu od innych roślin nie korzeni się bezpośrednio w glebie. Jest rośliną półpasożytniczą, zagnieżdża się na drzewach-żywicielach. To od nich pobiera wodę i potrzebne jej składniki odżywcze. Jej potrzeby są niewielkie, zazwyczaj więc nie wyrządza specjalnych szkód swojemu żywicielowi. Tym bardziej, że zasiedla drzewa duże i silne, ponad 20-letnie. Może je osłabiać jedynie, gdy drzewo jest chore i/lub jemioła występuje bardzo licznie.

Po drugie: kwitnienie jemioły również przypada na dość nietypowy okres, a mianowicie od lutego do kwietnia, gdy otaczająca ją przyroda jest w fazie zimowego odpoczynku.

Niezwykłość jemioły sprawiała, że w dawnych wierzeniach przypisywano jej magiczne moce. Dziś jemiołę wykorzystuje się jako dekorację bożonarodzeniową, jej gałązki i liście po ścięciu zachowują bowiem bardzo długo świeżość. Jemiołę można powiesić nad wejściem do domu. Można ją też zawiesić nad wigilijnym stołem, nad kominkiem lub w kuchni. Według tradycji, taki wigilijny pęk jemioły należy przetrzymywać przez cały rok, inaczej jego pozytywna moc zniknie.

Jemioła pospolita jest również symbolem zakochanych. Dawniej, w purytańskiej Anglii, pod wiszącą u stropu w czasie Bożego Narodzenia jemiołą można było bezkarnie pocałować każdą kobietę. Z kolei polskim zwyczajem przypadkowy pocałunek (a nawet „niewinna” rozmowa) pary młodych ludzi pod jemiołą jest zwiastunem ich małżeństwa.

Zdjęcie: H. Zell/Wikimedia.org/CC

Pozostałe porady na grudzień