Wrzosy = kwiaty jesieni. Co warto o nich wiedzieć?

Wrzosy = kwiaty jesieni. Co warto o nich wiedzieć?

Wrzosy to zimozielone, niskie krzewinki. Mogą mieć kwiaty nie tylko jasnofioletowe (choć te są najbardziej popularne), ale także białe lub w różnych odcieniach różu. Większość odmian wrzosów ogrodowych osiąga 40 cm wysokości. Są też odmiany niskie (do 25 cm) i wysokie (do 60 cm).

Wrzosy rozpoczynają swoje kwitnienie we wrześniu. Mogą być uprawiane zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach.

Najlepiej czują się na glebach kwaśnych, suchych i piaszczystych. Poza działkami typowo leśnymi, gdzie gleba jest odpowiedni kwaśna, w większości ogrodów wymagają przygotowania odpowiedniego dla nich podłoża. Jeśli jednak gleba w naszym ogrodzie ma odczyn obojętny w kierunku zasadowego, zdecydujmy się na uprawę pojemnikową - utrzymanie odpowiedniego dla wrzosów odczynu gleby dłużej niż sezon będzie trudne.

Wrzosy najbardziej lubią towarzystwo różaneczników, azalii, krzewów iglastych i ozdobnych traw. Ze względy na niski wzrost doskonale sprawdzają się w miejscach widokowych, na tle innych wyższych roślin, zwłaszcza takich, które nie rozrastają się zbyt szeroko. Wrzosy można oczywiście sadzić pojedynczo, ale najlepiej wyglądają w dużych grupach, tworząc efektowne, barwne plamy. Warto nadać rabacie wrzosowej swobodny, nieregularny kształt - wtedy będzie dawała efekt pięknych, naturalnych kobierców.

Wrzosy nie lubią nadmiaru wody, niemniej jeśli utrzymuje się susza - trzeba je regularnie podlewać, najlepiej mniejszą ilością wody, za to częściej. Zasilanie nawozem - na wiosnę, ale najniższą zalecaną przez producenta dawką, gdyż wrzosy nie lubią intensywnego nawożenia. Preferują nawozy wolno działające, powoli przenikające do gleby.

Wrzosy powinny być co roku przycinane - zwłaszcza jeśli chcemy, by tworzyły zwarte kępy i obficie kwitły. Rośliny przycinamy w kwietniu, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty.

Wrzosy są odporne na mróz, niemniej - po pierwszych przymrozkach - warto je jednak na zimę okryć. Do okrywania wykorzystujemy gałęzie świerkowe lub włókninę. Nie okrywamy wrzosów liśćmi, które odcinają dopływ świeżego powietrza i powodują, że schowane pod nimi wrzosy łatwo gniją.

Wrzosy warto kupować jesienią, gdy kwitną. Oferta jest wtedy największa, od razu też widać rośliny w pełnej okazałości. Z tego też względu wrzosy uprawiane w pojemnikach najlepiej przesadzać do ogrodu we wrześniu. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej. Po posadzeniu rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory. Zapobiega to szybkiemu przesychaniu gleby. Jest to dla wrzosów ważne, gdyż mają one płytki system korzeniowy i korzystają jedynie z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie podłoża.

Pozostałe porady na wrzesień