Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Warto zadbać o trawnik jesienią. Wrzesień to dobry czas na założenie nowego trawnika (z siewu lub rolki), a także na jego renowację.

Jesienią walczymy z mchem, a konkretniej – z przyczynami jego pojawienia się. Do nich należą: zbita gleba, jej zbyt duża wilgotność, zbyt wysokie pH. Walczymy poprzez: wzruszanie gleby (czyli wałowanie walcem z kolcami lub chodzenie w butach z kolcami), wapnowanie, nawożenie (2 tygodnie po wapnowaniu, nawozem bogatym w potas i fosfor, a ubogim w azot, który pobudza wzrost, a tego w okresie zimowym nie chcemy!).

Jesienią na bieżąco usuwamy liście z trawnika. Liście stanowią wartościowe uzupełnienie dla kompostu, a pozostawione na trawniku przykrywają go szczelnie, nie dopuszczając światła ani powietrza, co doprowadza do obumierania traw i powstawania „łysych placków”.

Jesienią trawa wciąż rośnie, więc nadal trawnik kosimy - oczywiście rzadziej niż wiosną czy latem. Koszenie przeprowadzamy wtedy, gdy trawa urośnie, mniej więcej co 2 tygodnie, pamiętając o tym, by podczas koszenia trawa była sucha (czyli kosimy po południu). Ok. 3-4 dni po koszeniu zasilamy trawnik nawozem (patrz powyżej), a następnie bardzo obficie podlewamy. Z podlewania – rzecz jasna - jesteśmy zwolnieni jeśli spodziewamy się intensywnych opadów.

Pozostałe porady na wrzesień