Podlewanie roślin ogrodowych – podstawowe zasady

Podlewanie roślin ogrodowych – podstawowe zasady

Rośliny ogrodowe najwięcej wody potrzebują późną wiosną i latem. Tak się akurat składa, że w naszym klimacie w tym okresie natura tej wody nie zawsze dostarcza wystarczająco: opady nie zawsze są dostatecznie intensywne, a okresy suszy bywają zbyt długie. Z tego względu niezwykle ważne staje się regularne podlewanie roślin.

Początkujący ogrodnicy nie zawsze sobie zdają sprawę z tego, że podlewanie właściwe, tj. takie, które roślinom nie tylko nie szkodzi, ale przynosi jak najwięcej korzyści, wymaga trzymania się pewnych zasad. Oto one:

 1. Podlewamy późnym popołudniem (lub wczesnym rankiem)

  Nie podlewamy ani w ciągu dnia, ani późnym wieczorem. W ciągu dnia, czyli w godzinach największego nasłonecznienia (10-16), występują największe straty wody, poza tym krople wody na liściach działają jak soczewki skupiającego światło, co może doprowadzić do poparzenia roślin. Późnym wieczorem zaś rośliny długo pozostają wilgotne, a w takich warunkach łatwo o rozprzestrzenianie się chorób grzybowych.

 2. Podlewamy rzadziej, a obficiej

  Rzadziej a obficiej zamiast częściej i po trochu – to kolejna zasada skutecznego podlewania. Przy częstym i krótkim (czyli mało obfitym) podlewaniu, woda nie wsiąka odpowiednio głęboko w glebę, a więc nie dociera do korzeni roślin). Powyższa zasada tyczy roślin rosnących w gruncie.

  Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają częstego podlewania – zazwyczaj codziennego, a czasami nawet dwukrotnego w ciągu dnia (rano i wieczorem). Im pojemnik mniejszy i bardziej wystawiony na słońce, tym podlewanie powinno być częstsze.

  W doborze częstotliwości podlewania kierujemy się oczywiście również zapotrzebowaniem poszczególnych gatunków roślin na wodę oraz rodzajem gleby – rośliny uprawiane na glebach lekkich podlewamy częściej od tych rosnących na glebach ciężkich.

  Ogólnie biorąc: im silniej wykształcony system korzeniowy, tym roślina jest bardziej odporna na niedobory wody. Przesuszenie jest więc najbardziej niebezpieczne dla roślin korzeniących się płytko. Do nich należą rośliny jednoroczne (warzywa i rośliny rabatowe), także płytko korzeniące się rośliny wieloletnie takie, jak azalie, różaneczniki, hortensje, piwonie, funkie i paprocie, wreszcie krzewy jagodowe (truskawka, malina, borówka amerykańska, żurawina).

  Nikt nie powie nam dokładnie jak długo powinno trwać podlewanie w naszym ogrodzie - prawdopodobnie dłużej niż nam się wydaje. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, a przy okazji zabezpieczyć przed komarami.

 3. Podlewamy równomiernie, mało intensywnym (rozproszonym) strumieniem wody, nie doprowadzając do zalewania

  Rośliny zalewania nie lubią. Nie lubią też „bicia” po liściach zbyt mocnym strumieniem wody. Podlewanie rozproszonym strumieniem wody jest szczególnie ważne bezpośrednio po wysiewie – zbyt intensywny strumień wypłucze nasiona spod powierzchni gleby.

 4. Pomagamy wodzie zostać w glebie na dłużej

  Jeśli mamy glebę lekką, piaszczystą, wzbogacamy ją w materię organiczną, dodając do gleby kompost lub obornik. Ściółkujemy – najlepiej wiosną (gleba wtedy sama z siebie jest wilgotna), a jeśli robimy to latem – to bezpośrednio po obfitym podlaniu. Warstwa ściółki na powierzchni gleby znacznie spowalnia odparowywanie wody. Możemy też z powodzeniem sięgnąć po agrowłókninę ściółkującą. Na rynku są też dostępne tzw. hydrożele czyli specjalistyczne preparaty, które po wymieszaniu z ziemią ogrodową zatrzymują bardzo duże ilości wody, a następnie powoli ją uwalniają.

 5. Jeśli nie lubimy lub nie możemy wystarczająco często/długo podlewać – instalujemy system, który zrobi to za nas

  Automatyczne nawadnianie może być naziemne lub podziemne, mniej lub bardziej skomplikowane i zautomatyzowane. Właściwie zaprojektowany i zainstalowany system nawadniający przyniesie nam wiele korzyści : jest to rozwiązanie wygodne, bo uwalnia nas od przeciągania po ogrodzie długiego węża do podlewania, a system sam „pamięta” o tym, kiedy i co podlewać. Ponadto przynosi on konkretne oszczędności - oczywiście czasowe, ale przede wszystkim finansowe, wynikające ze znacznie mniejszego zużycia wody do podlewania.

Pozostałe porady na lipiec