Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie

W sierpniu zazwyczaj nadal jest gorąco (a nawet goręcej niż w lipcu), noce zaś robią się już powoli chłodne. W tym miesiącu kontynuujemy owocowe zbiory, a jednocześnie zajmujemy się roślinami i drzewami, które owocowanie już zakończyły.

W sadzie

Kontynuujemy letnie cięcie drzew owocowych – wiśni, czereśni, jabłoni, grusz, brzoskwiń. Po zbiorze owoców – również śliw. Posmarowanie ran po cięciach specjalistycznym preparatem, maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego zmniejszy ryzyko infekcji.

W połowie sierpnia zakładamy na pnie drzew opaski z papieru falistego pozwalające wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski zdejmujemy i palimy.

Również po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczki i agrestu. Możemy też przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego – pod koniec miesiąca, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Truskawki po zbiorach odchwaszczamy, a następnie przycinamy na wysokości ok. 5 cm. Jeśli rośliny chorowały - stosujemy oprysk. Warto też rozsypać ostatnią w tym roku dawkę nawozu. Pamiętamy o tym, by co 3-4 lata należy sadzić truskawki na nowym stanowisku – najlepiej na takim, na którym wcześniej rosły aksamitki, warzywa cebulowe lub gorczyca.

W przypadku malin nie powtarzających owocowania usuwamy wszystkie pędy owocujące w roku bieżącym. Usuwamy też nadmiar pędów mających owocować w roku przyszłym.

Jeśli jesienią planujemy sadzenie krzewów i drzew owocowych, w przewidzianym na ten cel miejscu wysiewamy rośliny na zielony nawóz (np. facelię). Poprawią one strukturę gleby i wzbogacą ją w substancje organiczne.

W ogrodzie warzywnym

Kontynuujemy zbiory! Cieszymy się psiankowatymi (pomidory, papryka, bakłażan), dyniowatymi (ogórek, cukinia), kapustnymi (kalafior, brokuł), także fasolą szparagową oraz wczesnymi odmianami kapusty i marchwi.

Zbieramy również ziemniaki gdy ich liście zżółkną.

Kończymy zbiór ziół. Suszymy je, a po zasuszeniu przechowujemy w hermetycznych pojemnikach. Pozostałości po ziołach usuwamy z ziemi i palimy.

Uprawiamy poplony na zbiór jesienny – wysiewając nasiona bezpośrednio do ziemi (szpinak, sałata, kapusta pekińska, rzodkiew, rzepa), lub sadząc przygotowaną wcześniej rozsadę warzyw (kalarepa, jarmuż, fenkuł, wczesne odmiany sałaty). Robimy to na początku miesiąca.

Wyłamujemy stożki wzrostów pędów wysoko rosnących pomidorów, papryki i dyni nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim 2 liście. W przypadku pomidorów usuwamy również pędy boczne i dolne liście. Robimy to do ok. 20-go sierpnia, przy suchej pogodzie. W ten sposób wspieramy rozwój owoców.

W ogrodzie ozdobnym

Regularnie kosimy trawnik. Gdy nie ma suszy - niżej, gdy jest bardzo sucho – nieco wyżej i podlewamy obficie. Kończymy jego nawożenie nawozami azotowymi, możemy natomiast użyć nawozów jesiennych, pozbawionych azotu, a bogate w składniki pomagające trawnikowi przygotować się do zimy.

Zakładamy trawnik z siewu – to dobry moment na taki zabieg. Przedtem przekopujemy i wyrównujemy glebę.

Drzewa i krzewy iglaste, które zakończyły już fazę wzrostu możemy zacząć przesadzać. Po przesadzeniu zasilamy rośliny specjalistycznym nawozem. Możemy też sięgnąć po szczepionkę mikoryzową dla iglaków. Pomoże roślinom zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

W sierpniu (i wrześniu) możemy też zająć się rozmnażaniem drzew iglastych poprzez sadzonki z młodych jednorocznych wierzchołków.

Rozpoczynamy sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną (np. tulipany, lilie, hiacynty).

Jak co roku, przycinamy lawendę.

Przycinamy również: żywopłoty i silnie rozwijające się rośliny wodne.

Ponadto: dzielimy byliny , pobieramy sadzonki półzdrewniałe z drzew i krzewów liściastych, sadzimy i przesadzamy piwonie (lubią odmłodzenie i zmianę miejsca „zamieszkania” po 5-6 latach), wysadzamy siewki roślin dwuletnich (uzyskanych z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku) na miejsca stałe.

Doglądamy rośliny pod kątem obecności chorób i szkodników. Astry jesienne może zaatakować mączniak prawdziwy (stosujemy preparaty siarkowe lub fungicydy), może też pojawić się osutka sosny (stosujemy środki grzybobójcze) i/lub mszyce na modrzewiach tworzące naroślą przypominające szyszki (usuwamy je zanim się otworzą).

W domu, na tarasie i balkonie

Spulchniamy górną warstwę gleby w pojemnikach i skrzynkach balkonowych. Robimy to ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni.

Oczywiście nadal podlewamy!

Jeśli donice stoją pod osłonami przeciwdeszczowymi - zraszamy rośliny wodą by pozbyć się kurzu. Rośliny nie lubiące zraszania przemywamy delikatnie lub oczyszczamy szczoteczką z miękkim włosiem.

Przycinamy zbyt wybujałe pędy. Jeśli chcemy, możemy przygotować sadzonki pelargonii, które przechowamy w doniczkach do wiosny następnego roku, a następnie wysadzimy je na zewnątrz.

Pozostałe porady na sierpień