Wrzos – roślina lecznicza (a nawet magiczna!)

Wrzos – roślina lecznicza (a nawet magiczna!)

Czy wiecie, że wrzosy to nie tylko roślina ozdobna, ale również lecznicza? Z jej dobrodziejstw można korzystać w różny sposób, np. robiąc odwar, zaparzając herbatę z kwiatów tej rośliny lub jedząc miód wrzosowy.

Kwiaty wrzosu zbiera się na początku ich kwitnienia, ścinając je razem z wierzchołkami pędów. Suszy się je rozłożone cienką warstwą w miejscu zacieniowanym i przewiewnym (lub w suszarni, w której temperatura nie przekracza 40˚C). Wysuszone pędy należy ręcznie osmykować, a następnie przesiać przez sita.

W kwiatach wrzosu znajdują się duże ilości garbników, flawonoidy, olejek eteryczny, związki goryczkowe, a także sole mineralne zasobne w krzemionkę. Flawonoidy zawarte w kwiatach działają rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i moczopędnie. Właściwości przeciwbakteryjne mają także zawarte w kwiatach garbniki. Związki goryczkowe wzmagają natomiast wydzielanie soku żołądkowego, usprawniają procesy trawienia i wyraźnie poprawiają apetyt.

ODWAR

Stosujemy w chorobach układu moczowego i układu pokarmowego. Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 3-5 minut. Następnie przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie.

HERBATKA WRZOSOWA

Stosujemy na wzmocnienie. Zalewamy wrzątkiem tyle wrzosu, ile potrzeba by napar miał kolor czerwonawy (zazwyczaj jest to czubata łyżka kwiatów). Herbatkę parzymy 10 minut, pod przykryciem. Pijemy raz dziennie.

NAPAR

Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy dwoma szklankami wrzątku. Parzymy przez około 10 minut, a następnie odcedzamy. Pół szklanki naparu pijemy cztery razy dziennie. Napar z wrzosu dodany do kąpieli działa przeciwzapalnie, ściągająco i uspokajająco.

MIÓD WRZOSOWY

Wrzosy to rośliny miododajne. Miód wrzosowy jest bardzo charakterystyczny zarówno jeśli chodzi o barwę (ciemnopomarańczowa, a nawet czerwonawo-brunatna), konsystencję (galaretowata), jak i zapach (silnie wrzosowy) oraz smak (lekko cierpko-gorzki, niezbyt słodki, raczej ostry). Ma działanie bakteriobójcze, moczopędne i lekko przeczyszczające. Zwiększa odporność. Jego systematyczne spożywanie jest zalecane przy schorzeniach reumatycznych (łagodzi ból). W Polsce wrzosowisk zbyt dużo nie ma, miód wrzosowy jest trudny i pracochłonny w pozyskaniu - stąd jego wysoka cena.

WRZOSOWA MAGIA

Wg wierzeń ludowych kwiat wrzosu jest powiązany ze szczęściem. Dlatego bywa on np. składnikiem ślubnych bukietów. Noszenie przy sobie gałązki wrzosu ma przynosić szczęście i chronić od złego. Zaś spanie na poduszce wypełnionej wrzosem sprowadzać szczęśliwe, prorocze sny. A teraz ciekawostka: dwa przepisy zaczerpnięte ze znachorsko-ezoterycznych źródeł:

  1. Na wierność ukochanego – przed zachodem słońca zrywamy garść wrzosu. To, co zerwaliśmy palimy na talerzyku/spodeczku wraz z kilkoma swoimi włosami. Powstały w ten sposób popiół wcieramy w głowę ukochanej osoby – pod pozorem masażu. Taki zabieg ma nam zagwarantować wierność.
  2. Na poznanie cudzych myśli – parę gałązek wrzosu zebranego nocą należy owinąć ubraniem osoby, do której myśli chcemy dotrzeć. Wkładamy pod swoją poduszkę, obok łóżka przygotowujemy coś do pisania (np. kartka i ołówek), kładziemy się spać a zaraz po przebudzeniu spisujemy swoje sny.

Pozostałe porady na wrzesień