Grabie - jakie wybrać?

Grabie - jakie wybrać?

Podstawowe narzędzie ogrodnika to… dobre grabie. Grabie w liczbie mnogiej, gdyż nie ma grabi uniwersalnych - takich, które w równym stopniu nadają się np. do odgarniania liści i do wyrównywania powierzchni gleby przed siewem czy sadzeniem.

Jakie grabie wybrać do jakiej czynności – podpowiadamy.

Grabie klasyczne - najbardziej uniwersalne. Mają długi, drewniany trzonek oraz metalowe, niezbyt długie, dość gęsto ułożone zęby przypominające grzebień. Grzebień może mieć rożną szerokość. Takimi grabiami wyrównamy powierzchnię ziemi (np. po jej przekopaniu), wymieszamy nawozy z wierzchnią warstwą gleby, zbierzemy resztki po zbiorach warzyw i/lub owoców czy po cięciu żywopłotu.

Grabie do pielęgnacji trawnika - ich zęby są ostre. cieńsze, rzadziej rozmieszczone, dłuższe i sztywniejsze. Dzięki nim łatwo dotrzeć do zalegającego w trawie filcu.

Grabie do liści - mają formę rozłożonego wachlarza. Zwane są również miotło-grabiami. Zęby takich grabi są bardzo długie i elastyczne. mogą być druciane lub plastikowe. Grabie są bardzo lekkie, co ułatwia grabienie. Grabie wachlarzowe metalowe mogą być regulowane czyli mieć specjalną blokadę zmniejszającą i zwiększającą rozstaw zębów.

Grabie polowe - dużo większe od pozostałych i w całości drewniane. Niezbędne dla posiadaczy łąk, do zbierania skoszonego siana.

Uchwyt/trzonek - może być drewniany lub metalowy (najczęściej jest to aluminium). Grabie z metalowym uchwytem są lekkie, trwałe i odporne mechanicznie. Grabie z drewnianym trzonkiem są ciężkie, poza tym sam trzonek wymaga impregnacji, a następnie właściwej pielęgnacji, w szczególności ochrony przed wilgocią. Jest zdecydowanie mniej trwały od trzonka metalowego, ale za to tańszy.

Jeden trzonek i wymienne głowice - rozwiązanie proponowane przez wybranych producentów narzędzi ogrodniczych. Jest to system wymiennych głowic grabi, które za pomocą prostego w obsłudze systemu łączenia są montowane na aluminiowym trzonku. Całość zajmuje dużo mniej miejsca niż grabie na oddzielnych trzonkach.

Dobre grabie - w jakiej cenie? O ile grabie najdroższe niekoniecznie będą najlepsze, o tyle grabie najtańsze prawdopodobnie będą najgorsze. Grabie są urządzeniem stosunkowo prostym, ale w ich przypadku bardzo liczą się takie parametry, jak jakość surowca i precyzja wykonania. Dobre grabie muszą być ergonomiczne (czyli poręczne i lekkie), a jednocześnie solidne (czyli nie ulegać odkształceniu i być stabilnie zamocowane) - ma to zdecydowany wpływ na ich cenę. Produkowane dawno temu grabie z pewnością były znacznie trwalsze od współczesnych modeli, za to praca z ich użyciem była niewspółmiernie cięższa. Grabie raz a dobrze wybrane będą nam służyć przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Warto wybrać je kierując się nie tylko ceną, ale również – a może nawet przede wszystkim – komfortem i efektywnością ich użytkowania. Tak, by praca w ogrodzie była przede wszystkim przyjemnością.

Zdjęcia: materiały prasowe Wolf Garten/wolf-garten.com.pl

Pozostałe porady na październik