Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Jest lekka (a więc nie obciąża i nie uszkadza roślin), częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło (a więc nie powstrzymuje procesów wegetacyjnych), a do tego skutecznie chroni przed zimnem. Nic dziwnego, ze agrowłóknina - bo o niej mowa - coraz częściej wygrywa z bardziej tradycyjnymi materiałami do okrywania roślin. W sklepach ogrodniczych wybór agrowłóknin stale się powiększa. Warto wiedzieć, która agrowłóknina do czego służy i która będzie najlepsza do zastosowania w naszym ogrodzie.

Podstawowy podział dotyczy koloru: agrowłókniny ciemne (czarne, brązowe) służą do ściółkowania. Agrowłókniny białe – do okrywania. Nimi zajmiemy się w ramach tego artykułu.

Agrowłókniny białe dzielą się na zimowe i wiosenne. Różnią się one gramaturą i przeznaczeniem.

Agrowłóknina zimowa – ma grubość 50g/m2 (co oznacza, że 1 m2 agrowłókniny waży 50g) i służy do okrywania roślin na zimę. Będzie je chronić przed mrozem i zimnym, wysuszającym wiatrem. Takiej ochrony potrzebują rośliny wrażliwe na zimno, a także te, które są usytuowane w miejscach narażonych na mroźny, wysuszając wiatr (przestrzenie odsłonięte, tarasy, balkony). Ochrona będzie szczególnie przydatna w bezśnieżne zimy, podczas których rośliny są pozbawione ochronnej warstwy śniegu. Agrowłókninę zimową – dla większości roślin wymagających okrycia - zakładamy po wystąpieniu pierwszych przymrozków i pozostawiamy na roślinach aż do wiosny, gdy niebezpieczeństwo mrozów minie. Agrowłóknina zimowa jest dostępna na metry, a także w formie gotowych, wygodnych kapturków. Jeśli decydujemy się na samodzielne owijanie rośliny (np. krzewu), robimy to delikatnie, a jednocześnie dokładnie czyli szczelnie - od podstawy aż do szczytu. Po okryciu rośliny agrowłókninę mocujemy (obwiązując roślinę sznurkiem i obsypując agrowłókninę przy podstawie rośliny ziemią) - po to, by wiatr nie mógł jej podwiać. Można też przyszpilić agrowłókninę długimi gwoździami z podkładką.

Agrowłóknina wiosenna jest lżejsza (grubość 17 g/m2, 19 g/m2, 23 g/m2) i służy do ochrony warzyw, które wysialiśmy/wysadziliśmy w przyspieszonym terminie. Celem jej stosowania jest ochrona roślin przed przymrozkami, dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą, gwałtownymi opadami, gradobiciem, itp. Efektem jest wcześniejszy i obfitszy plon. Agrowłókninę wiosenną rozkładamy stosunkowo luźno na obsianej/obsadzonej grządce, tak aby nie krępowała i nie zniekształcała rosnących pod nią roślin. Najlepsze efekty da osłona nałożona przy wilgotnej powierzchni gleby. Brzegi agrowłókniny trzeba obciążyć (co +/- 1 metr) – np. obsypując kopczykami ziemi, układając kamienie lub cegłówki. Chodzi o to, by dobrze zabezpieczyć tkaninę przed zerwaniem przez wiatr.

Co jeszcze warto wiedzieć? Agrowłóknina nie ma strony prawej i lewej. Nie ma więc znaczenia, którą stroną ją rozkładamy.

Pozostałe porady na październik