Agrowłóknina ściółkująca – jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Agrowłóknina ściółkująca – jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Agrowłóknina ściółkująca ma najczęściej kolor czarny, bywa również brązowa lub zielona.

    Jej zadaniem jest ochrona roślin:
  • przed chwastami (agrowłóknina zapobiega wzrostowi i rozsiewowi chwastów),
  • przed odparowaniem wody (agrowłóknina spowalnia parowanie przykrytej gleby),
  • przed szkodnikami glebowymi i chrobami,
  • zabrudzeniem zbiorów (piaskiem i/lub ziemią).

Agrowłóknina ściółkująca w pełni przepuszcza wodę i powietrze - jest więc materiałem zdecydowanie lepszym od np. czarnej folii, która takiej przepuszczalności nie wykazuje. Temperatura gleby pokrytej agrowłókniną jest wyższa od gleby bez ściółki –agrowłóknina ściółkująca przyspiesza wegetację i wzmacnia system korzeniowy roślin.

Ściółkować glebę można zarówno przed siewem/sadzeniem roślin, jak i wokół roślin już rosnących.

W przypadku ściółkowania agrowłókniną przed siewem/sadzeniem – po rozłożeniu włókniny, w miejscach planowanego siewu lub sadzenia należy wykonać otwory nacinając włókninę w kształcę X lub Y.

W przypadku ściółkowania agrowłókniną wokół roślin już rosnących – rozcinamy agrowłókninę od krawędzi. Jeśli zachodzi taka potrzeba - wycinamy otwór odpowiadający wielkości pnia danej rośliny. Nasuwamy wycięcie do pnia, a następnie dobrze przytwierdzamy włókninę do gleby – najlepiej za pomocą specjalnych kołków mocujących. Miejsce pokryte agrowłókniną można nawadniać, a także stosować nawozy płynne.

Zniszczone fragmenty agrowłókniny najlepiej nakrywać kolejnymi warstwami, dobrze przytwierdzając te ostatnie.

Na agrowłókninę wysypujemy korę, wszelkiego rodzaju kamienie ozdobne lub grys - w zależności od potrzeb danej rośliny i efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć.

Agrowłóknina ściółkująca może mieć różną grubość. Najbardziej rozpowszechnione są agrowłókniny o grubości 50g/m2 i 60g/m2 (co oznacza, że 1 m2 agrowłókniny waży odpowiedni 50 i 60g), ale bywają też agrowłókniny ściółkujące o grubości 100g/m2 i powyżej. Im wyższa gramatura, tym agrowłóknina jest bardziej wytrzymała, a jej funkcja ochronna - większa. Istotny w kontekście jakości i trwałości agrowłókniny ściółkującej jest stabilizator UV. Nie ma natomiast znaczenia, którą stroną agrowłókninę rozkładamy – podobnie, jak agrowłóknina okrywowa, agrowłóknina ściółkująca nie ma strony prawej i lewej.

Pozostałe porady na październik